1 września Bł. Bronisławy, dziewicy

sl3

Bł. Bronisława urodziła się w Kamieniu na Śląsku. Krewna św. Jacka i bł. Czesława. Mając 16 lat wstąpiła do klasztoru norbertanek w Zwierzyńcu pod Krakowem. Życie Bronisławy przypadło na okres niezwykle bogaty w różne wydarzenia historyczne. Wtedy to właśnie toczyły się walki o Kraków między Konradem Mazowieckim a Henrykiem Brodatym; klasztor norbertanek był świadkiem tych bratobójczych walk. Wielokrotnie był zajmowany przez zwalczające się armie, siostry musiały wówczas chronić się w pobliskich lasach. Najtragiczniejsze wydarzenie w dziejach klasztoru i bł. Bronisławy to najazd tatarski w 1241 r. Siostry ukryły się wówczas wśród zalesionych skał, które dotąd noszą nazwę Skał Panieńskich; klasztor został splądrowany i spalony. Siostry zaś, z Bronisławą na czele, niosły pomoc ofiarom wojny. W życiu zakonnym doszła do wyżyn modlitwy mistycznej. Wszystkie żywoty Bronisławy akcentują jej wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej. To właśnie rozważanie wzniosło ją na najwyższe szczyty kontemplacji. Celem przypodobania się Chrystusowi podejmowała różne pokuty i umartwienia. Jej relikwie spoczywają w kościele norbertanek w Krakowie.

Modlitwa w chorobie lub innej potrzebie

Do Ciebie uciekamy się, miłościwa Orędowniczko nasza i wierna Wspomożycielko we wszystkich potrzebach bł. Bronisławo! Racz wejrzeć miłosiernym okiem na lud upokorzony do Ciebie się garnący, który pełen ufności błaga Ciebie! Wstaw się za nami do zagniewanego Boga, który obrażony grzechami naszymi, sprawiedliwą ręką słusznie nas dotyka!

Odwróć, prosimy, możną przyczyną Twoją karzącą prawicę, zjednaj nam łaskę u sprawiedliwego lecz i miłosiernego Boga, abyśmy wolni od… i wszelkiego utrapienia, chwalili Najświętsze Imię Jego wraz z Tobą swobodnym sercem na wieki! Amen.