26 września
Wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, męczenników patronów: lekarzy, dentystów, stomatologów, chirurgów, aptekarzy i farmaceutów, pielęgniarek, akuszerek, fakultetów medycyny na uniwersytetach, szpitali oraz chorych, ludzi niewidomych i osób chorych na nowotwory.
Kosma i Damian byli braćmi, najprawdopodobniej bliźniakami, którzy żyli na przełomie III i IV wieku, w czasach wielkich prześladowań chrześcijan. Zgodnie z tradycją, pochodzili z Arabii. Odznaczali się niezwykłą sumiennością, dzięki czemu stali się wybitnymi lekarzami. Zamieszkali w Egei, w mieście Cylicji. Przedmiotem ich troski był każdy, potrzebujący ich pomocy, chory człowiek. Należeli do tzw. anargytów (określenie pochodzi od greckiego wyrazu anargyroi, oznaczającego wrogów pieniądza), którzy dosłownie realizowali zachętę Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. W efekcie służyli innym swoimi umiejętnościami, nie przyjmując za to nigdy żadnego wynagrodzenia. Kosma i Damian byli na tyle dobrymi lekarzami, że ich sława szybko się rozniosła. Nie tylko z powodu ich zdolności, ale dlatego, że jako „wrogowie pieniądza” troszczyli się w równym stopniu o wszystkich. Widząc ich pracę i świadectwo, wielu chorych nawracało się na chrześcijaństwo. To spowodowało ich prześladowania. Godnie i cierpliwie znieśli okrutne tortury, do końca nie wyparli się Chrystusa. Według tradycji ich męczeństwo miało miejsce ok. 300 r. podczas prześladowań za czasów Dioklecjana
Modlitwy:
Święci Kosmo i Damianie – lekarze, nie oczekujący zapłaty – módlcie się za nami!
Spraw miłościwie, prosimy Cię, wszechmogący Boże, abyśmy obchodząc pamiątkę przejścia do Nieba Męczenników Twoich Kosmy i Damiana, od wszelkiego grożącego nam złego za ich pośrednictwem uwolnieni zostali. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.