Święty Jan Kapistran
Teolog i kaznodzieja, urodził się w Capestrano w 1385 lub 1386 r. Studiował prawo w Perugii, a w 1412 r. został tam gubernatorem, lecz z powodu konfliktów między miastami a kondotierem Malatestą został uwięziony. Zwolniony, po odesłaniu żony do rodziny, otrzymał od papieża pozwolenie na porzucenie życia publicznego i wstąpił do Braci Mniejszych w 1416 r., gdzie następnie przyjął święcenia kapłańskie w 1425 r. Uczeń św. Bernardyna ze Sieny, współpracował z nim w szerzeniu tzw. obserwy franciszkańskiej, doprowadzając do przyznania obserwatorium niezawisłości od franciszkanów konwentualnych. Był przekonującym kaznodzieją w wielu miastach we Francji i w Niemczech, pełnił też funkcję legata apostolskiego w Austrii, Bawarii, na Śląsku i w Polsce. Żarliwie występował przeciwko husytom i brał udział w krucjacie antytureckiej. W 1456 r. swym płomiennym słowem przyczynił się do zwycięstwa pod Belgradem. Pozostawił po sobie dzieła, wydane tylko częściowo, m.in.; Tractatus de cupiditate, Speculum conscientiae, De Papae et concilii auctoritate (dedykowane papieżowi Mikołajowi V). Zmarł w 1456 r. w Villach w Karyntii. Został kanonizowany w 1690 r.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Kapistrana
Boże, Ty obdarzyłeś Świętego Jana umiłowaniem Świętej Ewangelii i posłałeś, aby po całej Europie głosił ludziom Twoje Słowo, racz udzielić nam za jego wstawiennictwem potrzebnych łask ……i ożyw w naszych sercach zapał do głoszenia prawdy o Tobie, abyśmy z pomocą naszego Patrona i Wspomożyciela mogli odważnie świadczyć o naszym Bogu. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
O św. Janie Kapistranie Tu kliknij
św. Józef Bilczewski, biskup
Józef Bilczewski urodził się w 1860 roku w Wilamowicach koło Bielska-Białej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1884 roku. Wysłany na studia do Rzymu i Paryża poświęcił się dogmatyce i archeologii chrześcijańskiej. Po powrocie do kraju pełnił funkcję wikariusza w Kętach (1889/1890) a następnie w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. W tym też czasie (1890/1891) był katechetą w Gimnazjum św. Anny (obecnie I LO im. B.Nowodworskiego).
W 1891 roku został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Lwowskim, a 30.06.1900 roku został mianowany rektorem tegoż Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 roku papież Leon XIII ustanowił go metropolitą arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.
Jako biskup lwowski uzyskał u papieża Piusa X pozwolenie na uroczyste obchodzenie święta Królowej Korony Polskiej w swojej archidiecezji, rozszerzone później na inne diecezje. Publikował książki i artykuły, prowadził szeroką działalność społeczną. Łagodził konflikty narodowościowe w archidiecezji. Zmarł w 1923 roku we Lwowie.
Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 26.06.2001 we Lwowie
Kanonizacji Józefa Bilczewskiego dokonał papież Benedykt XVI w Rzymie, dnia 23 października 2005 roku.
Modlitwa za wstawiennictwem świętego Józefa Bilczewskiego
Boże, Ty przez posługę świętego abp. Józefa Bilczewskiego łączyłeś w jeden apostolski Kościół wiernych różnych narodów, spraw, by i dzisiaj Kościół nadal łączył i obejmował swoją troską wszystkie narody.
Przez wstawiennictwo świętego Józefa Bilczewskiego prosimy Cię, Boże, spraw, aby nasze rodziny żyły w prawdziwej zgodzie i miłości. Niech wszyscy, którzy podejmują trud wychowania młodego pokolenia, dzięki Twojej Łasce mogli tu na ziemi cieszyć się owocami swojej pracy. Przez wstawiennictwo świętego Józefa biskupa prosimy o zdrowie ciała i duszy dla wszystkich chorych, cierpiących, zagubionych duchowo i wątpiących.
Boże, Ty sprawiłeś, że przez przykład życia świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, jego modlitwę i pracę, wielu młodych poświęciło się służbie kapłańskiej i zakonnej. Spraw, by i dziś nie zabrakło tych, którzy pójdą za głosem Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.