Św. Jakuba Apostoła
Święty ten jest zazwyczaj zwany „Starszym” w celu odróżnienia od innego apostoła Jakuba, „brata Pana”, który jest nazywany „Młodszym”. Był synem Zebedeusza i Salome, bratem św. Jana Ewangelisty. Pochodził z Betsaidy w Galilei, gdzie jego ojciec był rybakiem.
Bracia wraz z ojcem łowili akurat ryby, gdy przechodzący Jezus wezwał ich, aby za Nim poszli. Chrystus Pan określił ich mianem Boanerges, co znaczy synowie gromu. Byli obecni przy wyleczeniu teściowej św. Piotra, wskrzeszeniu córki Jaira i Przemienieniu. Towarzyszyli też Jezusowi w Ogrodzie Getsemani.
Pewnego dnia matka ich poprosiła wraz z nimi Jezusa, by zapewnić im honorowe miejsce w swoim przyszłym Królestwie. Kiedy On zapytał: „Czy możecie pić kielich, który ja mam pić?” (Mt 20,20) potwierdzili, tak bowiem oddani byli Chrystusowi, że skłonni byli uczestniczyć w jego Męce.
Według nie zasługującego na wiarę podania miał św. Jakub jakiś czas przebywać w Hiszpanii, stąd czczą go tam jako swego apostoła i patrona (Sant Jago), ale ślady tej tradycji znajdują się dopiero w VII wieku. Według starodawnego podania relikwie przeniesiono do Santiago de Compostella.
Św. Jakub był pierwszym z apostołów, który poniósł śmierć męczeńską. Na rozkaz Heroda Agryppy został ścięty w Jerozolimie około Wielkanocy roku 44.
___________________________________________________________________________________________________
Sw. Krzysztofa, patrona kierowców
Św. Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych Wschodu i Zachodu. Istnieje wiele legend o nim, często przeczących sobie wzajemnie. Jedna z najbardziej popularnych utrzymuje, że św. Krzysztof był olbrzymem, który pomagał ludziom, przenosząc ich przez rwący potok. Przeniósł również Dzieciątko Jezus. Stąd jego imię Krzysztof, co znaczy niosący Chrystusa. Jest patronem podróżujących, wzywa się jego pomocy w czasie burzy, zarazy itd. Został umęczony za panowania Decjusza, w III wieku.