Maj jest miesiącem szczególnie przeznaczonym Maryi, czerwiec – sercu Jezusowemu, natomiast w lipcu adorujemy Najdroższą Krew Pańską. Od czego to się zaczęło?
Papież Jan XXIII ogłosił w 1960 r. list apostolski „Inde a Primis” o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W ten sposób Ojciec Święty zachęcał wiernych, aby w lipcu tematem swoich rozmyślań uczynili Krew Chrystusa.
„Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i przypomniał o siedmiu momentach, w których Jezus przelewał swoją krew.
Lipiec to dobry czas na rozważanie tych momentów, w których Jezus przelał swoją krew poprzez czytanie fragmentów Pisma Świętego dotyczących Męki Pańskiej i odmawianie Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana.
Papież Jan XXIII wspomina siedem wyjątkowych fragmentów Pisma:
1. Obrzezanie (Łk 2, 21)
2. Modlitwa w Ogrójcu (Łk 22, 42-44)
3. Biczowanie (Mt 27, 26)
4. Ukoronowanie cierniem (J 19, 1-3)
5. Droga krzyżowa (J 19, 17)
6. Przybicie do krzyża (J 19, 28)
7. Przebicie boku włócznią (J 19, 33-34)
Oprócz rozważania fragmentów Pisma Świętego, możemy także w szczególny sposób uczcić Krew Chrystusa, odmawiając Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana zatwierdzoną przez papieża Jana XXIII w 1960 roku. Warto dodać, że jednym z największych czcicieli krwi Chrystusa był święty Kasper del Bufalo, który w 1815 roku założył Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa.